Balenciaga: Modayı Biçimlendirmek

09 Ağustos 2017 | kolektomani | özel dosya

‘Haute Couture, şefliğini Balenciaga’nın yaptığı bir orkestra gibi. Biz diğer modacılar, orkestradaki müzisyenler olarak onun direktiflerini izliyoruz.”

Christian Dior

Victoria and Albert Müzesi 27 Mayıs’ta, Cristóbal Balenciaga’nın işlerinı bir araya getirerek onun moda dünyasını nasıl etkilediğini araştıran bir sergiye evsahipliği yapıyor. 27 Mayıs’ta açılan Balenciaga: Shaping Fashion / Balenciaga: Modayı Biçimlendirmek sergisi, haute couture’ün usta isminin benzersiz yaklaşımını, onun atölyesinde yetişen ya da onun gibi yenilikçi bir yaklaşımla çalışan çağdaş tasarımcıların işleriyle birlikte sergilemesi açısından da ilk olma niteliği taşıyor.

Sergi, Balenciaga’nın San Sebastian’da açtığı ilk modaevinden başlayarak Paris’teki ünlü modaevinin 80. yıl dönümüne dek uzanan bir dönemi kapsıyor. Balenciaga: Shaping Fashion / Balenciaga: Modayı Biçimlendirmek sergisinin odak noktasını oluşturan, Balenciaga’nın uzun kariyerinde en yaratıcı olduğu 1950’ler ve 1960’lar boyunca, zamanın en ünlü kadınlarını giydirmekle kalmamış, bugünün stilini belirleyen tünik, sack (çuval) elbise, baby doll gibi devrim niteliğinde formlar da yaratmıştı.

Sergide dikkat çeken yerleştirmeler arasında Balenciaga’nın Hollywood aktrisi Ava Gardner ve 1960’ların moda ikonu Gloria Guinness için yarattığı elbiseler, şapkalar ve dünyanın en zengin kadınlarından biri Mona von Bismarck’ın moda tasarımcısına sipariş verdiği balo tuvaletlerinden bahçıvan şortlarına parçalar, tüm giysiler yer alıyor. Balenciaga’nın yaratıcılığını gözler önüne seren sergide, daha önce hiç sergilenmemiş 100 giysi ve 20 şapkaya eşlik eden arşivden eskizler, desenler, fotoğraflar, kumaş örnekleri ve defile fotoğraflarının yanı sıra onun işlerini özel kılan couture üretim sürecinin bilinmeyen detaylarını anlatan anime desenler ve kısa filmler de yer alıyor.

Cecil Beaton’un 1970’lerde müzeye bağışladığı parçalar, Balenciaga’nın İngiltere’deki en önemli koleksiyonu niteliğinde. V&A sergisinin küratörü Cassie Davies-Strodder sergi hakkında şunları söylüyor: “Cristóbal Balenciaga 20. yüzyılı etkileyen en önemli moda tasarımcılarından biriydi. Coco Chanel ve Hubert de Givenchy gibi çağdaşlarının da kabul ettiği gibi onun üstün el işçiliği, kumaşı kullanma konusundaki öncü tavrı ve yenilikçi kesimleri 20. yüzyıl sonlarınlarında modasının modernleşme sürecini de belirledi. Sergi, onun süregelen etkisini onunla birlikte yetişen Molly Goddard, Demna Gvasalia ve J.W. Anderson son giysiler onun vizyonunu mirasını bugüne taşıyan giysilerle anlatıyor.

V&A ilk defa Cristóbal Balenciaga’nın kıyafetlerindeki gizli detayları göstermek için adli bilimlerde olduğu gibi x-ray teknolojisini de kullanıyor. Bu görüntüler, x-ray sanatçısı Nick Veasey, Balenciaga’nın en minimal tasarımlarında belli noktalara yerleştirilerek eteğin doğru durmasını sağlayan elbise ağırlıkları, üstü saran elbiselerdeki özel destekler gibi hiçbir strüktür kullanmadığına dair miti yanlışlayan çıplak gözle görünmeyen detayları gösteriyor. London College of Fashion, UAL, işbirliğiyle patron kesen öğrenciler, Balenciaga’nın V&A’nın koleksiyonunda yer alan en ikonik giysilerin patronları, dijitalleştirilip canlandırılarak, bu yapı taşlarının nasıl bitmiş bir forma ulaştığını gösteriyor. Giysinin ana gövdesinin tek bir parça kumaştan oluşturulduğunu ortaya koyan birçok patron örneği, Balenciaga’nın malzeme ustası olduğunu da kanıtlıyor. Bu animasyonların üçü Balenciaga’nın original giysileri yanında sergilenerek, daha derinlemesine bir bakış getiriyor.

Sergi üç ana bölüm etrafında düzenleniyor: Görünür yüzünü temsil eden ‘Front of House’, sahne arkasını gösteren ‘Workrooms’ ve onun moda dünyasındaki süregelen etkisini ve mirasını özetleyen ‘Balenciaga’s Legacy’.

Balenciaga markası, bugün de kurucusun atıf yaparak etkisini artırmaya devam ediyor. ‘Legacy’ bölümü son 50 yıldır onun izlerini takip eden ve modasını bugüne taşıyan 30’un üzerinde tasarımcının işlerini de bir araya getiriyor. Onun minimalist estetiğinden etkilenen çırakları André Courrèges ve Emanuel Ungaro, Celine’den Phoebe Philo ve J.W. Anderson’ın güçlü çizgilerinde olduğu gibi. Balenciaga’nın mükemmelciliği ve detaycılığı Hubert de Givenchy ve Erdem’in işlerinde de görülebiliyor. Onun patron kesimleri ve hacim keşifleri Molly Goddard ve Demna Gvasalia’da kendini gösterirken, yeni malzemeleri yaratıcı biçimde kullanması ise Balenciaga önceki yaratıcı direktörü Nicolas Ghesquière işlerinde ortaya çıkıyor.

Balenciaga: Shaping Fashion/ Balenciaga: Modayı Biçimlendirmek sergisi, etkinlikler ve yaratıcı workshoplar eşliğinde 18 Şubat 2018 tarihne dek gösterimde olacak.

 

 

The following two tabs change content below.

kolektomani

Son Yazıları kolektomani (Tüm Yazıları)

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir