kamil-masaraci-azmettirici

Direnişler ve Devrimler

11 Haziran 2013 | kolektomani | editörden

Bu satırların yazıldığı sırada, tek otorite olduğunu sanan “iktidar” kendi insanına savaş açarak dünyanın gözü önünde tiranlığını ilan ediyordu. Gezi direnişçilerinin parktan “bir gayzer gibi fışkıran” yaratıcılığı, mizah gücü ve zekasıyla baş edemeyen tiran, gösterdiği zorbalıkla “meşruiyetini” ve “otoritesini” de çoktan yitirdiğini kanıtlamış oldu.

Jacques Maritain’a göre iktidar ve otorite arasında çok kesin bir ayrım vardır: “Yönetmek ve komuta etmek, başkalarınca dinlenmek ya da kendine itaat edilmek hakkına ‘otorite’, elde bulunan ve kendini dinletme ve kendine itaat ettirme gücüne ise ‘iktidar’ deriz. Bütün gücü elinden alınmış ve baldıran zehiri içmeğe mâhkum olmuş bilgenin manevi otoritesi azalmaz artar. Gangsterin ya da tiranın ise otoritesiz bir iktidarı var.” İnadına sanatın, inadına müziğin, inadına mizahın ve bilgeliğin gücüyle yapılan direniş, otoritesiz iktidarları da “devirir.” Tarih böyle örneklerle dolu.

Blogumuzda kendi ülkesinde yaşanan direnişlere tanıklık etmiş, dünyaca ünlü üç ressamın gözünden, üç direniş öyküsünün sanatsal izlerini inceliyor; demokrasiyi arayanlar için vazgeçilmez bir araç olan tasarımın politik gücüne işaret ediyoruz. Dünya, eşi benzeri olmayan, üzerine sayfalar dolusu tezler yazılacak barışçıl bir direnişe imza atan kuşağa hayranlıkla bakarken, John Lennon’un şu sözlerini hatırlayalım yine: “Şiddet kullanmak zorunda kalmaya gelirse iş, sistemin oyununu oynuyorsunuz demektir. Kurulu düzen seni tahrik edecektir, sakalını çekecek, yüzüne fiske vuracaktır. Çünkü seni şiddete bir yöneltince nasıl başa çıkacaklarını bilirler. Başa çıkmayı bilmedikleri tek şey pasif direniş ve mizahtır.”

The following two tabs change content below.

kolektomani

Son Yazıları kolektomani (Tüm Yazıları)

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir