Charles ve Ray Eames’in Dünyası

15 Aralık 2015 | kolektomani | özel dosya

Amerika’da modernizm akımının öncülerinden olan tasarım ikilisi Charles ve Ray Eames’in üç ekranlı filmlerinden kontrplak sandalyelerine, farklı disipliner arasında gezinen kariyerlerinin hikayesini anlatan The World of Charles and Ray Eames sergisi, 14 Şubat 2016 tarihine dek Londra’daki Barbican Centre’da izlenebilir.

Charles ve Ray Eames, 20. yüzyılın en ilham verici tasarımcıları arasında gösteriliyor. Tutkuyla, durmaksızın deneysel çalışmalar yapan çift, fotoğraf, film, mimari, sergi tasarımı, mobilya ve ürün tasarımı gibi birçok farklı alanda, birçok farklı disiplinde gezinen işler üretti. Eames’lerin faaliyetlerini sürdürdüğü Eames Office, döneminde onların zaman zaman meslektaşlarıyla da bir araya gelerek fikirlerini paylaştığı, sınırsız yaratıcılıklarıyla  onlarca öncü tasarım gerçekleştirdikleri bir tasarım üssü, bir düşünce platformu gibiydi.

Tasarımı bir yaşam biçimi olarak gören Eames’ler, deneye yanıla çalışmaktan keyif alan ve kariyerlerini bu anlayışın üzerine kuran bir çifttir. Kişisel mektuplar, fotoğraflar, çizimler ve sanat eserlerinden ürünlere, modellere, multimedia enstelasyonlarına ve mobilyaya dek sınırsız bir dünya sunan The World of Charles and Ray Eames sergisi sadece iyi bilinen tasarımlarını sergilemekle kalmıyor, Eames çiftinin hayatına, fikirlerine; onları her zaman besleyen Eames Office ve öncü işlerine de derin bir bakış içeriyor.

Barbican Centre küratörü Catherine Ince tarafından düzenlenen sergi, tasarımcıların yaşam boyu yarattığı 380’in üzerinde parçayı, İngiltere’de 1999’da sergilenen ilk retrospektiften sonra ilk kez bir araya getiriyor.

Modernist ilkeleriyle tanınan Eames’lerin tasarımda “iyi kaliteyi, en çok insana, en az maliyetle sunma” yaklaşımı, onlara uluslararası düzeyde tüm zamanlara uzanan önemli bir şöhret kazandırdı. Onlardan ilham alan Nike tasarımcısı Ora-Ïto ve rap sanatçısı Ice Cube dahil…

Los Angeles’ta, Washington Bulvarı 901 numarada yer alan ve ikinci dünya savaşı boyunca çalışma mekanları olan Eames Office’ın yanı sıra 1949 yılında,  yakın bir noktada konumlanan bir evi de kullanıyorlardı. Bugün Eames Vakfı olarak hizmet eden Case Study House 8’da, 20. yüzyıl boyunca , bükülmüş kontrplaktan üretilmiş Eames Lounge sandalye ve kalıplama yöntemiyle üretilen plastik kabuğuyla DSW sandalye dahil, bilinen mobilya tasarımları yaratılmıştı.

Charles Eames 1978’de, Ray Eames ise on yıl sonra hayata veda etti ama ikilinin takım çalışmasının ürünleri,bugün bile hala popüler. Onların mobilyaları bugün ABD’de Herman Miller, Avrupa’da Vitra tarafından yine üretiliyor. “Her zaman popüler kaldılar, her seferinde keşfedilecek yeni şeyler bulunabilen son derece engine bir arşivleri var” diyor Ince, “ İşlerinden yeni kesitler aldığınızda yine aynı tazeliği hissedebilirsiniz.”

Barbican Centre’ın üçüncü katta yer alan galerisi, New York Modern Sanatlar Müzesi (MoMA)’dan ödünç alınmış, bir uçağın burnunun kontrplak modeline ayrılmış. Devasa strüktürün yanında Charles Eames’in Royal Institute of British Architects’taki bir konuşması için kendi iş ortamının görüntülediği kaleydoskop kamera ile çektiği filmler izlenebiliyor. Farklı sandalye tasarımları ve kavisli kontrplaktan oturma fontunu farklı biçimlerde ayaklarla birleştirme denemelerini gösteren sandalyenin farklı aşamaları da sergileniyor. Rogers Stirk Harbour&Partners mimarlık firmasının ürettiği modeller ve Case Study Houses 8 ve 9’un original çizimleri Eames’lerin mimarı başarılarını temsil eden işler olarak sergideki yerini alıyor.

“Bence dönemin de ruhunu yansıtan bir tür iyimserlik hakim işlerine… Neşe ve iyi duygular var” diyor Ince. “Malzemenin çeşitliliğinden, insan eliyle yapılan nesnelerden, bilim ve teknolojiden ne kadar keyif aldıkarını görünce siz de bu keyfe ortak oluyorsunuz. İnsanların, Eames’lerin ürettiği tasarımların gerçekten iyi işlediğinin farkına vardığını da görebiliyoruz.”

Buckminster Fuller, Alexander Girard ve Eero Saarinen’in de aralarında olduğu dönemin mimar ve tasarımcıları ile ortaklaşa üretilen çalışmalar da sergide izlenebilecek.

 

The following two tabs change content below.

kolektomani

Son Yazıları kolektomani (Tüm Yazıları)

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir