Edgar Degas: A Strange New Beauty MoMA’da

11 Mayıs 2016 | kolektomani | özel dosya

New York Modern Sanatlar Müzesi (MoMA) 26 Mart-24 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenlenen Edgar Degas: A Strange New Beauty sergisiyle, 19. Yüzyıla yön veren sanatçılardan biri olan Degas’nın çok az bilinen monotiplerini bambaşka bir bakış açısıyla bir araya getirerek, bu uygulamaların sanatı üzerindeki etkisini araştırıyor. 50 yıldan sonra ABD’de düzenlenen, sanatçının radikal, yenilikçi işleri bir araya getiren ilk monografik sergisi olan Edgar Degas: A Strange New Beauty sergisi onlarla bağlantılı olan 60 eserle birlikte yağlıboya resimler, çizimler, pasteller, eski defterleri ve baskılardan oluşan 120 monotipi bir araya getiriyor. Jodi Hauptman, Karl Buchberg, Heidi Hirschl ve Richard Kendall’dan oluşan küratöryel ekibin düzenledği sergi sadece MoMa’da, tek mekanda izlenebilecek.

19. yüzyıl sanatının en önemli figürlerinden biri olan Degas, en çok balerinleri belgeleyen resimleriyle tanınıyor. Stüdyosunda karışık teknikleri kullanan ve benzersiz bir etksi olan bu metodun tarifini meslektaşlarıyla da paylaşan biri olan sanatçının işleri, onun sınırsız yaratıcılığının da gerçek bir uzantısı. Monotip baskı yapma süreci metal bir plaka üzerine siyah bir mürekkebin çizim yapılarak pres yöntemiyle kağıda geçirilmesi, doğal olarak tek bir baskı olarak sonuçlanan bir yöntem. Bu yöntemin potansiyelini keşfeden Degas, 1870’lerden 1880’lere kadar ve daha sonra 1890’larda, en verimli çağlarını yaşadığı iki ayrı dönemde 300’den fazla monotip yapmış,

Bu yöntemi, yeni ve radikal bir değişiklik yapan Degas, gençlik dönemindeki akademik çizimlerini terk ederek , silme, kazıma, parmak izi çıkarma ve boya kaldırarak tarama gibi sonradan kendi imzasını oluşturacak yepyeni bir repertuar geliştirir. Enigmatik ve değişken formlar, koyu karanlıklardan başlayan ışıklı geçişler, dokunsallığın çoğaltılması onun işlerine kendine özgü karakterini kazandırır. Degas’nın bu tekniklerde keşfettiği özgürlük, monotipleri birbirine bağlayan serginin en önemli temalarından birini oluşturuyor. Baskı ressamının metal levha üzerine mürekkeple çizerek diğer tekniklerle yaptığı eserlerine göre çok daha özgür ifadeleri keşfettiğini ortaya koyuyor.

Edgar Degas: A Strange New Beauty sergisi kronolojik olarak Degas’nın 1870’lerde monotip tekniğiyle tanışıp tutkuyla sahiplenmesiyle başlıyor. Sergi, onun keşiflerini, deneylerini ve inovasyonlarını dikkat çekiyor ve monotip ilişkisinin sanatını nasıl ve ne boyutta etkilediğine dair sonuçlara varıyor.

Degas gibi yeni konuları farklı yollarla ifade etmek isteyen bir sanatçı için monotip kent yaşamını özelliklerini yansıtmak için mükemmel bir araç olmuştur. Sergi Degas’nın kent sokaklarından manzaraları, belli belirsiz yüzleri (Heads of a Man and a Woman, c. 1877–80), insanların siluetler olarak belirdiği sokak görüntüleri (On the Street, 1876–77), dönemin endüstrisi ve ticari ortamına dair temaları (Factory Smoke, 1877–79), Ironing Women (c. 1877–79) eserinin çalışan kadınları, kafede oturan kadınları (Young Woman in a Café, c. 1877).modern yaşamı olduğu gibi belgelemektedir. Bu işlerinde Degas, eğlence, ışık ve hareket çağında modern deneyimlerin temel özelliklerine işaret eder.

Degas genelev mekanlarını ve dansçıları resmetmek için küçük ölçekli levhalar da kullanmıştır. Degas’nın arkadaşı Ludovic Halévy’nin yazdığı, iki genç dansçının maceralarını anlatan öyküleri resmeden The Cardinal Family baskıları da sergide yer alan eserler arasında. Kolların ve bacakların iç içe geçtiği kaleydoskopik görüntüer, aynalardan yansımalar, hareketli siluetleriyle Degas , tüm bu eserlerinde bir öykü anlatıcı gibi sahne arkasını göstermektedir.

The following two tabs change content below.

kolektomani

Son Yazıları kolektomani (Tüm Yazıları)

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir