fotoğrafın-serüvenii

“Fotoğrafın Serüveni” Tüm Kitapçılarda

08 Haziran 2014 | kolektomani | özel dosya

İstanbul’da kurulan ilk stüdyo ve sonrakilere ait orijinal fotoğrafların ve Osmanlı Dönemi’ne ait gazete ve dergilerin kaynaklık ettiği bu özgün çalışma, Kapı Yayınlarından çıktı. Stüdyolardaki sanatsal etkileri, sosyal yansımaları ve teknik gelişmeleri detaylarıyla ele alan Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Stüdyoların Işığında Fotoğrafın Serüveni tüm kitapçılarda bulunabilir.

Türkiye’de fotoğrafın serüveni stüdyolarla başlar ve yıllarca onlarla devam eder. Henüz şimdiki gibi branşlaşmanın olmadığı ilk dönemlerde stüdyolarda veya o günün deyişiyle fotoğrafhanelerde sadece portre fotoğrafları çekilmiyor, manzara, haber ya da belgesel gibi pek çok alanda da fotoğraf üretiliyordu. Bu bağlamda,  bizim topraklarımızdaki stüdyoların tarihi aslında fotoğrafçılığımızın da tarihi.

Fotoğraf sanatçısı ve araştırmacı Gülderen Bölük, yıllardır Osmanlı ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait dergi, gazete, kitap, müzayede katalogları ve orijinal fotoğraflardan özveriyle oluşturduğu koleksiyonundan görsel malzemeleri ortaya koymuş. Ait oldukları dönemlerin ruhunu yansıtan bu karakteristik malzemeler, sadece görsel sanatların bir dalına değil modernleşen bir toplumun seyriyle de ilgili veriler sunuyor. Fotoğrafın Serüveni, Türkiye’de sosyal bir olay haline dönüşen fotoğrafçılığın tarihine dair rahatlıkla ve keyifle takip edilecek bir perspektif.

Kitabın sunum yazısında Prof. Sabit Kalfagil, çalışmanın fotoğraf kültürü ve toplumsal belleğe katkıda bulunan önemli bir çalışma olduğunu vurguluyor: “Ülkemizin güzel sanatlar ailesi, güzel sanat tasarımı bakımından hala geçmişte yaşıyor. Geçen yüzyılda yaşadığımız modernist dönem zanaatların vazgeçilmezliğini benimsediği halde hala zanaat ayrımcılığı yapılıyor ve zanaat sayılmaktan ölesiye korkuluyor. Örneğin, bence geleceğin sanatı olarak yaşayacak olan endüstri tasarımı, sinema ve fotoğraf mesleğini icra ederek üretim yapmış ve topluma hizmet vermiş fotoğrafhane sahiplerini elbette sanat ailesi dışında görecektir.

Gülderen Bölük ciddi bir kendini bilirlikle bu çalışmaların yok olup gitmesine izin vermiyor.  Bu konuda daha önce yüksek lisans tezi olarak yaptığı çalışmayı bu kez kitaplaştırıyor ve halkımıza sunuyor. Bu çalışma nostaljik bir ilgiyle yapılmış gibi görünse de incelenince görülecektir ki bir dönemin fotoğraf kültürünü yansıtıyor. Fotoğrafhanelerdeki eğilim ve gelenekleri belli bir sistematikle genelleyerek bize sonuçlar veriyor.”

 

The following two tabs change content below.

kolektomani

Son Yazıları kolektomani (Tüm Yazıları)

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir