Monet’den Matisse’e: Modern Bahçeyi Resmetmek

15 Kasım 2015 | kolektomani | özel dosya

Londra Kraliyet Sanat Akademisi 30 Ocak-20 Nisan 2016 tarihleri arasında Painting the Modern Garden: Monet to Matisse (Monet’den Matisse’e: Modern Bahçeyi Resmetmek) başlığı altında, resimlerinde bahçeye büyük önem vermiş Claude Monet ve çağdaşlarının eserlerinden oluşan geniş kapsamlı bir sergiye evsahipliği yapıyor.

Monet’yi başlangıç kabul ederek 1860’lardan 1920’lere dek uzanan sergi,  sanatta yeniliklerin ve son derece çarpıcı sosyal değişimlerin yaşandığı  20. yüzyılın ilk yıllarında, post empresyonist ve avant-garde sanatçıları da içine alan bir döneme işaret ediyor. Avrupa ve ABD’den, Monet’nin 35 resmi, Paul Klee, Emil Nolde, Gustav Klimt ve Wassily Kandinsky’nin az bilinen şaheserleri gibi özel ve tüzel koleksiyonlardan derlenen 120’nin üzerinde işi bir araya getiriyor.

Sanat tarihi boyunca, bahçeleri resmeden en önemli sanatçılarından biri sayılabilen Monet, aynı zamanda yaşadığı yerlerde kendi bahçesini de tasarlayan ve uygulayan bir peyzaj mühendisiydi. 1860’ların başında olduğu gibi, Saint-Adresse’te geçirdiği ilk yıllarından son aylarını geçirdiği Giverny’ye dek peyzaj mühendisi olarak yaptığı işleri ile bahçe resimleri arasındaki sembolik ilişki açıkça gözlenebilir. “Ressam olmamı belki de çiçeklere borçluyum” diye yazmıştır bir mektubunda. Peyzaj mühendisliği kitapları ve yayınlarının da olduğu birçok belgenin yanı sıra bahçe ve çiçekler için yaptığı harcamaları anlattığı mektuplarından  alıntılar da serginin önemli bir parçasını oluşturuyor.

Serginin odak noktalarından birinde, Agapanthus Triptych of 1916 – 1919, (The Nelson-Atkins Museum of Art, Kansas City; The Cleveland Museum of Art, Cleveland; Saint Louis Art Museum, St Louis)  gibi Monet’nin muhteşem nilüfer resimleri, 1922 yılında Fransız devletine bağışladığı ve bugün Paris’teki Musée de l’Orangerie’da sergilenen vegüzel bir manzara oluşturan en iyi eserleri yer alıyor. Bu anıtsal triptik, İngiltere’de ilk kez sanatseverlerin karşısına çıkmış olacak. Bu sergi, Monet’nin 1. Dünya Savaşı’nın travmatik olaylarına bir tepki olarak kabul edilen Grandes Décorations ve Water Lilies resminin bu dönemin acılarına ve kayıplarına tepki gösteren farklı sanatçıların  bahçe resimleriyle birlikte ilk sergilenişi.

Serginin dikkat çeken diğer bir bölümünde ise şu eserler var: Monet imzalı Lady in the Garden, 1867 (The State Hermitage Museum, St Petersburg);  Auguste  Renoir imzalı Monet  Painting  in  His  Garden  at  Argenteuil,  1873  (Wadsworth Atheneum Museum of Art, Hartford); Monet’den Le bassin aux nymphéas, harmonie verte, 1899 (Musée d’Orsay, Paris), Le jardin de l’artiste à Giverny, 1900 (Musée d’Orsay, Paris) ve Water Lilies,1904  (Musée  Malraux,  Le  Havre);  Wassily  Kandinsky imzalı  Murnau  The  Garden  II,  1910 (Merzbacher Kunststiftung) ve Pierre Bonnard imzalı Resting in the Garden, 1914 (The National Museum of Art, Architecture and Design, Oslo). Serginin belkemiğini oluşturan bu eserlerin yanı sıra Edouard Manet, Mary Cassatt, Berthe Morisot,  Camille  Pissarro,  Paul  Cézanne,  James-Jacques  Tissot,  John  Singer  Sargent,  Joaquín Sorolla, Max Liebermann, Santiago Rusiňol, Henri Matisse, Paul Klee, Vincent van Gogh, Gustav Klimt, Emil Nolde ve Edouard Vuillard eserleri de yer alıyor.

19. yüzyıla  gelindiğinde ise daha subjektif yaklaşımlarıyla, bahçeleri halai ütopyalar olarak gören; soyut renk teorileri ve dekoratif tasarımı keşfetmek için bahçe resmeden Sembolistler, Fauvistler ve Alman Dışavurumcuların işleri öne çıkıyor. 20. yüzyıl başlarında  öncü bir sanatçı olarak ortaya çıkan Monet’nin özellikle Giverny dönemi, Amerikan Soyut Dışavurumculuğu gibi büyük sanat akımlarının da ilham kaynağı oldu.

Tematik olarak düzenlenen sergi izleyicileri, bahçe temasının gelişiminden başlayarak, izlenimcilerin renk ve atmosfer arayışları ve  cesur deneyleriyle, birer hayal ve düş sığınağı gibi yarattıkları bahçelere, bir dünya cennetine davet ediyor.

The following two tabs change content below.

kolektomani

Son Yazıları kolektomani (Tüm Yazıları)

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir