George-Dalaras-bw

Müziğin Dünya Elçisi Yorgo Dalaras

03 Aralık 2013 | Aslıhan Işın | müzikomani

Yunan müziğinin önemli ve değerli yorumcusu Yorgo Dalaras, müziğe Rembetiko şarkılarla başladı; Ege’nin iki yakasında yürekleri sızlatan bu müziği babasından devralmıştı. Başta babasının şarkıları olmak üzere, Manos Hacıdakis ve Mikis Theodorakis gibi birçok önemli bestecinin şarkılarına hayat verdi.

Yorgo Dalaras, 1949’da Rembetiko’nun Atina’daki anayurdu olan Pire’de dünyaya geldi. Müzikle dolu bir evde büyüdü. Babası, ünlü Rembetiko şarkıcısı ve besteci Loukas Daralas’dı. Babası gibi bir müzisyen olduğunda soyadındaki l ve r harflerinin yerini değiştirecek ve böylece daha çok akılda kalacaktı.

Stou Stelaki adlı bir kulüpte şarkı söylemeye başladığında henüz 17 yaşındaydı. 20 yaşında yaptığı, kendi adını taşıyan ilk albümü hayatını değiştirecekti. Çok kısa zamanda iyi bir şarkıcı ve gitarist olarak ünlendi. 1974’de Mikis Theodorakis’le çalışmaya başladığında artık ünü Yunanistan sınırlarını aşmıştı. Kariyeri boyunca müziğe gerçek bir müzik adamı olarak hizmet verdi; aslen gitar, zaman zaman cümbüş, ud ve bağlama çaldı. Yunanca, İspanyolca dilinde, pop, rock, balad türünde, etnik ve Latin şarkılar söyledi.

Yorgo Dalaras, hem Yunanistan’da, hem de kendi ülkelerinde birer fenomen olan müzisyenlerle müzik dünyasının unutamayacağı işler yapacaktı. Goran Bregovic, Sting, Emma Shapplin, Al di Meola, Paco de Lucia, Zülfü Livaneli, Glykeria, Haris Alexiou, Mikis Theodorakis, Ian Anderson, Joan Faulkner, Jocelyn B. Smith, Bruce Springsteen, Tracy Chapman, Youssou’n’Dour, Cheb Mami, Peter Gabriel gibi müzisyenlerle yaptığı uluslararası çalışmalara akılda kalıcı imzalar attı.

20.yüzyıla adını yazdıran Manos Loizos ile 1976’da bir araya gelme şansını yakalayacak, Paco de Lucia ve Al di Meola ile 1987 yılında çalışacaktı. Goran Bregoviç ile With two canvas shoes albümünü yaptı. Sting ile yaptığı The running roads albümü 2001 yılına tarihlenecekti.

Yunan müziğini dünyadaki elçisi gibi yaşadı. Onlarca albümü bir yana, dünya çapında 500’den fazla konser verdi. Latin şarkıları yorumladığı Live&Unplagged albümü, Vasilis Papakonstantinou ile verdiği unutulmaz konser ile İsrail Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştirdiği konser birer albüm kaydına dönüşecekti. Tarihe altın harflerle yazılan 160.000 seyircili Atina Olimpiyat Stadyumu konseri için Rolling Stones Dergisi, “Dalaras resmen Yunanistan’da stadyum konseri geleneğini başlattı” yazmıştı.

Yine bir konser gecesinde İstanbul’u da büyüleyecekti. 2010 Haziran’ında Türkiye’de ilk kez Açık Hava’da verdiği konserde, O ouranos fevgi varis, Paraponiariko mou, Ta vegalika sou matia şarkılarını açık hava tiyatrosunu dolduran yüzlerce hayranıyla birlikte söylerken sanki kapalı bir sandık ilk kez açılmıştı. Sonra 2011’in Ağustos’unda bir konser ve geçtiğimiz Ekim ayında Yunan şiirinin efsane ismi Konstantin Kavafis’in 150.doğum yıldönümü için düzenlenen bir organizasyon için İstanbul’a geldi yeniden. Ve şairin Alexandros Karozas tarafından bestelenen şiiri, “Yeni bir ülke bu¬lamazsın/ Başka bir deniz bulamazsın/ Bu şehir arkandan gelecektir/ Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın/ Aynı mahallede kocayacaksın / Aynı evlerde kır düşecek saçlarına / Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda / Başka bir şey umma” İstanbul’da Yorgo Dalaras yorumuyla yankılandı.

İzmirli bir annenin oğlu olan Yorgo Dalaras, Türk düşmanı olduğu iddialarına cevaben, Mikra Asia albümünde yer alan Mes tou vosphorou ta stena şarkısının nakaratında, “Tourkos ego ki esi romios/ Ki ego laos ki esi laos / Esi hristo ki ego Allah / Omos ki oi dio mas ah kai vah” diyecekti. Yani, “Ben Türk’üm, ben Yunan’ım / Fakat ikimiz de insanız / Birimiz İsa, birimiz Allah / Fakat ikimiz de ah ve vah”…

The following two tabs change content below.

Aslıhan Işın

1995 yılında Bilkent Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Dergicilik kariyerine Hürriyet Dergi Grubu’nda, Art+Decor Dergisi’nde muhabirlik yaparak başladı. Dekorasyon, seyahat, kadın, yaşam, yemek dergilerinde editör, yazı işleri müdürü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. Dergicilik kariyeri boyunca seyahat, havayolu, yemek – içki kültürü, moda ve mücevher dergilerine bağımsız yazarlık yaptı. Halen kişisel bloğu için yazıyor, halkla ilişkiler yöneticisi ve editör olarak çalışıyor. Gezip gördüğü ülkelerden aldığı kitap ayracı, gazete ve kartlarla başlangıcını oluşturduğu koleksiyonlarına, 45’lik plaklar ve dergilerden oluşan küçük çaplı yeni koleksiyonlar ekliyor.

Son Yazıları Aslıhan Işın (Tüm Yazıları)

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir