oryantalist-1

Oryantalizm

07 Temmuz 2013 | kolektomani | editörden

Kutsal Toprakların da içinde yer aldığı egzotik Doğu Bölgesi, değişik kültürüyle ve 1704’te Fransızcaya çevrilen Bin Bir Gece Masallarının yarattığı hayal dünyasıyla birleşerek Batı için büyük bir merak konusu olur. Henüz ulaşımın kolay olmadığı, iletişimin ise tüccarların anlattıkları, seyyahların anıları ve sanatçıların gravürlerinden ibaret olduğu o yıllarda sınırlı bilginin beslediği merak kadar Batı’nın siyasi emellerinin de etkisiyle bu bölge,  yüzyıllar boyunca ilgi odağı haline gelmiştir.  Doğu ve Uzakdoğu Batılılarca incelenmiş ancak hep onların bakış açısı ve ifadeleriyle takdim edilmiştir ki, bunların çoğu yanlı takdimler olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu da köklü geçmişiyle Oryantalizmin çalışma alanı içinde önemli bir yer kaplamıştır.

19. yüzyıla gelindiğinde,  pek çok sanatçı ve maceracı sadece duydukları ve düşledikleriyle yetinmeyerek bu gizemli topraklara doğru yola çıkmışlardır. Özellikle buharlı gemilerin kullanılmaya başlaması, gezi koşullarının giderek düzelmesi ve kalınacak lüks otellerin çoğalması Doğu’yu ziyaret eden Avrupalının sayısını arttırır. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin yüzyıl boyunca Batılı ülkelerin düzenlemiş olduğu uluslararası sergilerde yer alması ve Avrupa’ya gönderilen elçilerin ihtişamı da Oryantalizm modasını iyice alevlendirmiştir.  Edebiyat, mimari, resim, fotoğraf, şiir, seramik gibi pek çok sanatsal alandan; akademik ve siyasi alanlara kadar geniş bir yelpazede etkilerini gösterip ürünlerini verir.

Bu ay ki dosya konumuz olan Oryantalizm kapsamında, Avrupa’da Oryantalist tarzda üretim yapmış porselen fabrikalarını inceliyor ve İstanbul stüdyolarında bu tarzda kurgular yaparak çekim yapan stüdyoları ve fotoğrafları ele alıyoruz.

The following two tabs change content below.

kolektomani

Son Yazıları kolektomani (Tüm Yazıları)

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir