Undressed: İç Giyimin Kısa Tarihi

01 Ağustos 2016 | kolektomani | özel dosya

18. yüzyıldan bugüne iç çamaşır tasarımının gelişim öyküsü, Londra’daki Victoria and Albert Müzesi’nde. “Undressed: A Brief History of Underwear” sergisi her zaman gündemimizde olan inovasyon ve lüks kavramlarını vurgulayan 200’ün üzerinde kadın ve erkek iç giyimini bir araya getiriyor. 18. yüzyılda işçi sınıfı kadınların giydiği balina korseler gibi ender bulunan kişiye özel ürünlerden Stella McCartney, Rigby & Peller ve Paul Smith gibi günümüz tasarımcıların ikonik tasarımlarına, iç giyim ile moda arasında yüzyıllardır süren ilişki gözler önüne seriliyor.

İdeal beden anlayışlarını, kesim biçimlerini, bedene oturuşu, kumaş ve süsleme yoluyla cinsiyet, seks ve ahlak konularını irdeleyen sergide, sağlık ve hijyen özelinde tasarım ve teknoloji alanındaki yeniliklerin iç giyime nasıl yansıdığı da odak noktasındaki konular arasında. Korseler, çemberli etekler, boksör şortları, sütyenlerin yanı sıra moda fotoğrafları, reklamları ve ambalajları da izlenebilecek. Kraliçe Victoria’nın annesinin giydiği uzun pamuklu içliklerden 1842’den kalma, düğün günü giyilen erkek bel korselerine, 1960’ların Mary Quant uzun çoraplarından Kate Moss’un ünlü Liza Bruce tasarımı transparan elbisesine, Vivienne Westwood imzalı cam incir yapraklarıyla süslü ten rengi taytlarına birçok ikonik ürün sergideki yerini alıyor.

Victoria and Albert Müzesi’nin prestijli koleksiyonundan derlenen 80 parçadan oluşan sergi, iç giyimin üç yüz yıllık tarihini gözler önüne seriyor. Serginin koordinatörü Bernadette McCormack, iç giyim ile tarih arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koyan bu özgün serginin nasıl değiştiğimizi ve dönüştüğümüzü de gözler önüne serdiğini anlatıyor. Örneğin, sergide anlatılan insanlık tarihinin kırılma noktalarından biri olan savaş yıllarının da iç giyimde nasıl büyük bir değişime yol açtığı irdeleniyor. Sıkı korselerin artık akılcı bir seçenek olarak görülmediği bir dönemde hareket kolaylığı sağlayan pratik iç giyim örnekleri yükselişe geçiyor.

“Undressed: A Brief History of Underwear” sergisi beden imaji, alçakgönüllülük, süsleme. kontrol, sınırlama ve hacim temaları üzerinden işliyor. Serginin en önemli vurgu noktalarından biri Kraliçe Victoria’nın kendisinin giydiği iç giyim örnekleri, alçakgönüllülük ve gururun anahtar noktası olduğu çağın bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Korseler, çemberli etekler ve büstiyerler gibi anatomimizin bölümlerini öne çıkararak, birbirinden ayırarak ya da abartarak dömenin modasına uygun yepyeni bir strüktür ve hacim yaratan parçalar da gösterimde.

Bir bölümde, Emma Watson ve Cindy Crawford gibi moda gösterisinin önemli yıldızlarının couture parçaları da yer alıyor. Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood, Versace, Jean-Paul Gaultier, Moschino ve Balenciaga gibi tasarımcıların iç giyim tasarımlarının yanı sıra moda fotoğrafçılığının önde gelen işlerinin de görülebileceği “Undressed: A Brief History of Underwear” sergisi 12 Mart 2017 tarihine dek açık kalacak.

The following two tabs change content below.

kolektomani

Son Yazıları kolektomani (Tüm Yazıları)

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir