Vigée Le Brun Metropolitan Müzesi’nde

26 Ocak 2016 | kolektomani | özel dosya
New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi 15 Şubat – 15 Mayıs 2016 tarihleri arasında 18. yüzyılın en iyi Fransız ressamlarından biri sayılan Elisabeth Louise Vigée Le Brun (1755–1842) sergisine yer veriyor. Kendi kendini yetiştirmiş, sıra dışı bir yeteneğe sahip bir portre sanatçısı olan Le Brun, Avrupa tarihinin en olaylı ve hareketli dönemini yaşarken Fransa’da ve yurt dışında büyük bir başarıya ulaştı. İlk retrospektif sergi olan Vigée Le Brun: Woman Artist in Revolutionary France  /Devrim Yaratan Fransa’nın Kadın Ressamı, sanatçının modern zamanlarda düzenlenmiş sadece iki sergisinden biri. Metropolitan Müzesi’nde sergilenecek olan 80 adet eser arasında yağlı boya resimler ve Avrupa ve Amerika’nin tüzel ve özel koleksiyonlarından derlenen az sayıda pastel çalışması yer alıyor.

XV. Louis döneminde Paris’te doğan, Elisabeth Louise Vigée Le Brun’ın 12 yaşındayken kaybettiği babası profesyonel bir pastel portre sanatçısıdır. Zekasıyla yaşıtlarından hayli ileride olan ve çoğunlukla kendi kendini yetiştiren genç Vigée, annesinin de yönlendirmesiyle portre sanatçısı olarak çalışıyor ve ailesine katkıda bulunuyordu. 1774 yılında sanatçı loncasına katılması zorunlu olduğunda Saint-Luc Akademisine katılır ve 19 yaşındayken Salon’da ilk kişisel sergisini açar.

1776 yılında 18. yüzyıl Paris’inin en önemli sanat simsarı ve uzmanlarından biri olan Jean Baptiste Pierre Le Brun ile evlenir ve bir kızı olur. Eşinin ticaretle olan bağlantısı, başta onun Académie ‘nin prestijli Resim ve Heykel bölümüne girmesine engel olsa da onlarınki büyük ölçüde, her iki tarafa fayda sağlayan bir mantık evliliğiydi. Vigée Le Brun 23’ündeyken, ondan sadece birkaç ay küçük olan Marie Antoinette (1755–1793)’ı resmetmek için Versailles Sarayı’na davet edilir. Sergi parçalarından biri olan, kraliçenin ilk tam boy portreleri Marie Antoinette in Court Dress (1778, Kunsthistorisches Museum, Viyana), 1779 yılında annesi   Avusturya İmparatoriçe Maria Theresa için yapılmıştı. Kraliçenin en önemli resmi, Kraliyet tarafından propaganda aracı olarak sipariş verilen Marie Antoinette and Her Children (Musée National des Châteaux de Versailles et de Trianon) portresiydi. 1787 yılında Salon’da sergilenen  resimde kraliçe, Fransa veliahtı ve iki kızkardeşin soylu annesi olarak resmediliyordu

Fransa’da sanatın destekçisi olan Académie Royale 1648 yılında Charles Le Brun (1619–1690) öncülüğünde kurulmuştu. Çizimin temel kuralları çıplak erkek modelleri çizilerek öğrenildiği için   Akademi’ye kadınlar kabul edilmiyordu. Académie Royale, genç erkek sanatçıların heykel ve antik dünyanın anıtsal yapılarını çalışma fırsatı bulduğu Roma’daki Académie de France’ı da yönetiyordu. O dönemde çok az sayıda kadın Académie’ye kabul edilmişti (150 yıllık tarihinde 550 üyesinin sadece 14’ü kadındı.)Kocasının bir simsar olması ve ticaretle olan ilişkisi nedeniyle bu kuruma alınmayan  Le Brun, ancak Marie Antoinette ve Louis XVI ‘nun araya girmesiyle kabul edilmişti.

Vigée Le Brun,  Peace Bringing Back Abundance (1780, Louvre Müzesi, Paris) adlı eserini giriş parçası olarak üretmiş ve Académie’nin son dört kadın üyesi arasına katılmıştı. Bu eserini 1783 yılında Salon’da sergileyen Le Brun, 40’a yakın eserini dört kez Salon’da sergilediğinde (1783, 1785, 1787, 1789) yıldızı da parlamaya başlamıştı. Yenilik ve gelenek arasında denge kuran benzersiz tarzıyla, Duchesse de Polignac (1782, Versailles) ve Emmanuel de Crussol-Florensac (1787, The Metropolitan Museum of Art) gibi modelinin iç dünyasını da yansıtan son derece samimi portreler yarattı. Bembeyaz rahat giysileri içinde, pudralanmamış doğal saçlarıyla boy gösteren kadın modeller, formaliteden duyarlılığa dönüşün birer simgesiydi.  Vigée Le Brun sadece teknik yeteneğiyle değil, modellerinin iç dünyasını ve karakterini yansıtmasıyla da dikkat çekiyordu.

1789 yılında Vigée Le Brun kraliçe ile olan ilişkisinden dolayı Fransa’dan ayrılmaya zorlanır. Kızıyla birlikte İtalya’ya gider ve 1790 yılında Roma’daki San Luca Akademisi’ne kabul edilir. Sürgün yıllarında, bağımsız olarak Floransa, Naples, Viyana, St. Petersburg ve Berlin’de çalışır. Naples Kraliçesi ve çocukları (Kızının 1790 tarihli portresi Maria Louisa sergide olacak), XVI. Louis’nin teyzeleri (Madame Victoire, 1791, Phoenix Art Museum, ve Madame Adélaïde, 1791, Musée Jeanne d’Aboville, La Fère) ve 1807’de Naples’in kraliçesi olan Napoleon’un kızkardeşi Caroline’i resmettiği soylu portreler arasındadır. Viyana’da başarılarla dolu geçen üç yıldan sonra (Princess von und zu Liechtenstein, 1793, özel koleksiyon New York) ve 6 yıl Rusya’da II. Katarina’nın aile üyelerinı portrelerini resmeder. Vigée Le Brun sonunda 1805 yılında ülkesine döner ve 18. yüzyıl Avrupasındaki sanat macerasını anlattığı anılarını yayımlar ve 1842 yılında 86 yaşındayken Paris’te ölür.

Elisabeth Vigée-Lebrun öldüğünde arkasında 660 portre ve 200 manzara resimleri bırakmıştır. Bugün, özel koleksiyonlar dışında Almanya’daki Charlottenburg Sarayı dahil birçok Avrupa ve Amerikan müzesinde eserleri bulunuyor.

The following two tabs change content below.

kolektomani

Son Yazıları kolektomani (Tüm Yazıları)

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir